top of page

ASMR? Tłumaczymy co to jest i jak pomaga nam zasnąć.Czym jest „ASMR”?


Prawidłowe rozwinięcie skrótu ASMR oznacza „Autonomous Sensor Meridian Response”.

Odnosi się do zdolności ludzkiego mózgu do automatycznej reakcji na szereg różnych bodźców dźwiękowych , wytwarzających przyjemne doznania , mrowienie oraz dreszcze .

Bardziej niż „dźwięki”, odgłosy te są identyfikowane jako „wyzwalacze”, ponieważ w rzeczywistości wywołują uczucie spokoju i dobrego samopoczucia, które zaczyna się od skóry głowy i rozprzestrzenia się po całym ciele. Wśród najczęściej używanych wyzwalaczy ASMR z pewnością znajdują się szepty, hałas związany z czesaniem włosów, zgniatanie kartki papieru, czy palce przewracające strony książki.


Potencjalne korzyści ASMR wpływające na sen


Niedawno rozpoczęły się badania naukowe mające na celu ocenę pozytywnego wpływu, jaki ASMR może mieć na sen. Przeprowadzone do tej pory badania wykazały korelację między doświadczeniem ASMR, wolniejszym tętnem, a wzrostem przewodnictwa skóry.


Co więcej, chociaż wciąż nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie tego, według badań z 2018 roku większość ludzi, którzy regularnie słuchają dźwięków ASMR, twierdzi, że czuje się znacznie spokojniejsza i mniej zestresowana.

Krótko mówiąc, jeśli wieczorem słuchasz dźwięków ASMR , mogą one skutecznie i naturalnie zwalczyć jedną z najczęstszych przeszkód w zasypianiu: stres emocjonalny !


Alternatywa dla dźwięków ASMR


Nie wszyscy ludzie mogą doświadczyć ASMR. Jeśli jesteś jednym z nich, możesz spróbować białych dźwięków. Dowiedz się więcej o białych szumach w tym artykule!


12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page