top of page

Biały szum: czym jest i dlaczego pomaga Ci się zrelaksować?

Z pewnością nieraz słyszałeś o białym szumie i jego właściwościach relaksujących, zwłaszcza w trakcie zasypiania. Ale dlaczego definiuje się go jako „biały” dźwięk i na czym polega jego uspokajający efekt ?

Dlaczego „biały szum”


Z technicznego punktu widzenia biały szum to dźwięk, którego amplituda jest stała w całym słyszalnym zakresie częstotliwości, co oznacza sumę wszystkich dźwięków , dlatego analogicznie do koloru białego , który jest sumą wszystkich kolorów, definiuje się go jako szum biały.


Dlaczego sprawia, że ​​zasypiamy?


Siła białych dźwięków polega na eliminowaniu wszystkich innych dźwięków, tak zwanego efektu maskowania dźwięku : częstotliwości „niestałych” dźwięków, takich jak ruch uliczny lub trzaskanie drzwiami, są zatem „maskowane” przez białe dźwięki i nasz mózg ich nie zauważa.


Jakie są najbardziej znane białe dźwięki?


Dźwięk deszczu , dźwięk włączonej suszarki lub fal na morzu , dźwięk odkurzacza i wentylatora. Nawet hałas wewnątrz samolotu jest uważany za biały szum.


Sprawdź sam!


Najłatwiejszym sposobem odsłuchania tych dźwięków jest wyszukanie ich na YouTube lub pobranie aplikacji na smartfony . Na rynku można również znaleźć odtwarzacze białego szumu, najbardziej znane są szumiące misie dla dzieci, ułatwiające zasypianie.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page