top of page

Spanie w niskiej temperaturze? Dlaczego nie?

Zwykle nie zwracamy uwagi na temperaturę w naszej sypialni, chyba, że latem doświadczamy ekstremalnych upałów. Ale w najchłodniejsze dni w roku nie marzy Ci się powrót z pracy do domu, relaks i wsunięcie się do ciepłego łóżka? Czy wiesz, że spanie w chłodnym otoczeniu jest właściwie zalecane przez cały rok?

Dowiedz się już teraz, jaka jest idealna temperatura do spania i dlaczego!

Poprawia jakość snu

Według badań przeprowadzonych w Harvard Medical School temperatura naszego ciała zaczyna spadać, gdy potrzebujemy odpoczynku. Ta stopniowa zmiana fizjologiczna wymaga około 60-90 minut i wywołuje uczucie zmęczenia. Ale gdy zbliżamy się do przebudzenia, temperatura ponownie rośnie. Krótko mówiąc, spanie w chłodnym pomieszczeniu oznacza doprowadzenie naszego ciała do idealnej temperatury do odpoczynku w szybszy sposób, wzmocnienie naturalnego instynktu snu i jego funkcji naprawczej.

Stymuluje produkcję melatoniny

Dr Christopher Winter z Charlottesville Neurology & Sleep Medicine wyjaśnił, że spanie w chłodnym środowisku stymuluje uwalnianie melatoniny, co pozwala nam szybciej osiągnąć głębszy i bardziej spokojny sen.


Korzyści, których się nie spodziewałeś!

Według ekspertów optymalna temperatura w sypialni to 15-19°C . Ale jeśli obietnica regenerującego snu nie wystarczy, by zachęcić Cię do spania w chłodnym pomieszczeniu, odkryj kolejne korzyści!

1. Wspomaga Twój metabolizm

Na metabolizm znacząco wpływają niskie temperatury, które stymulują produkcję brązowego tłuszczu, czyli „dobrego tłuszczu”. Z kolei tłuszcz ten pozwala naszemu organizmowi spalać kalorie, kontrolować poziom tłuszczu, a także pozbywać się nadmiaru cukru obecnego we krwi.

2. Zmniejsza ryzyko choroby

Produkcja „dobrego tłuszczu”, który wzrasta w niższych temperaturach, wzmacnia również wrażliwość na insulinę, zmniejszając w ten sposób ryzyko cukrzycy typu 2. Ponadto, ponieważ melatonina jest silnym antyoksydantem hormon ze zdolnością do przechodzenia przez barierę krew-mózg, to wykazano, że przyczynia się do zapobiegania choroby Alzheimera " y i starzenia się mózgu.

3. Poprawia nastrój

Ponieważ chłodniejsze pomieszczenie poprawia jakość snu, rano z pewnością poczujesz się wypoczęty i sprawny. Poza tym niskie temperatury zmniejszają produkcję kortyzolu, hormonu związanego ze stresem, lękiem i depresją.

4. Naprawia twoją skórę

Ci, którzy śpią mniej niż 7 godzin na dobę, mają zwykle bardziej drobne zmarszczki i cienie. Dlatego dr Guy Meadows , jeden z czołowych specjalistów od snu w Wielkiej Brytanii, potwierdził, że „sen to czas, w którym organizm goi się, odnawia i uwalnia skórę od toksyn”. W rzeczywistości melatonina jest silnym naturalnym przeciwutleniaczem i działa przeciwstarzeniowo. Ten hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową jest niezbędny do regeneracji komórek, dzięki czemu Twoja skóra wydaje się młodsza i bardziej elastyczna.


3 wskazówki, jak dobrze spać zimą

  • Zrób herbatę ziołową: jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w zimie jest popijanie filiżanki herbaty ziołowej przed snem, która sprzyja zasypianiu.

  • Weź ciepły prysznic: przed wsunięciem się pod kołdrę weź przyjemny ciepły prysznic lub kąpiel. Dowiedz się, dlaczego ta rutyna ułatwia zasypianie! Aby uzyskać jeszcze bardziej relaksujące uczucie, wylej kilka kropli olejku zapachowego bezpośrednio na brodzik lub do wanny.

  • Wybierz odpowiednią odzież: nawet jeśli jest Ci zimno, oprzyj się pokusie założenia ciężkiej piżamy, zanim schowasz się pod kilkoma warstwami koców. Wysoka temperatura ciała uniemożliwia nam głęboki odpoczynek, sprawiając, że rano czujemy się „leniwie”.


78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page