top of page

Fibromialgia i sen: 7 cennych wskazówek

Coraz więcej słyszymy o fibromialgii lub zespole fibromialgii, a zwłaszcza o wszystkich objawach, jakie niesie ze sobą ta przypadłość.
Jednym z najczęstszych objawów jest zła jakość snu. Co jednak możemy zrobić, aby w całkowicie... naturalny sposób poprawić wypoczynek? Dowiedzmy się razem!


Co to jest Fibromialgia?


Fibromialgia to przewlekła choroba charakteryzująca się bólem mięśniowo-szkieletowym, sztywnością, zmęczeniem, skurczami mięśni i szeregiem innych objawów somatycznych.

Co więcej, według badań przeprowadzonych przez znaną włoską Fundację Veronesi, ta przypadłość dotyka około 90% kobiet, chociaż może dotyczyć także mężczyzn i dzieci.


Rola snu w fibromialgii


Jednym z typowych aspektów u osób z fibromialgią jest ograniczona ilość snu.

Wiemy, jak niezbędny jest regenerujący sen, aby odzyskać energię fizyczną wydatkowaną w ciągu dnia, ale także umożliwić naszemu mózgowi przechowywanie i konsolidację zdobytych informacji oraz wzmocnić nasz system.

Jest rzeczą oczywistą, że brak regenerującego odpoczynku zwiększa odczuwanie bólu, a ból z kolei ogranicza sen, tworząc w ten sposób prawdziwe błędne koło.


Jak możemy poprawić jakość snu?


1. Przygotuj kojącą herbatę ziołową

Waleriana, passiflora, melisa, mak kalifornijski i klasyczny rumianek działają uspokajająco i relaksująco na umysł i mięśnie. Na poprawę snu można stosować je w formie naparów ziołowych, ale także tabletek czy nalewki!


2. Wybieraj produkty bogate w Omega-3

Ponieważ neurowegetatywny układ nerwowy osób cierpiących na fibromialgię jest poddawany obciążeniom, cenną pomocą może okazać się dieta bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3.

Tłuszcze omega-3 występują głównie w rybach i skorupiakach, w suszonych owocach, takich jak migdały i orzechy włoskie, oraz w olejach roślinnych, takich jak olej lniany, olej z nasion konopi i olej z orzechów laskowych.


3. Niezbędne zalecenie: ogranicz cukier!

Cóż, to słaby punkt dla lubiących słodkości. Ale bez obaw, pozbycie się cukru nie jest takie trudne, jeśli pomyślimy o wszystkich dobrych alternatywach, jakie oferuje natura.


4. Podaruj sobie relaks podczas gorącej kąpieli

Wiele badań wykazało, jak stres nasila objawy fibromialgii. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wakacje w spa, z pewnością możesz zafundować sobie relaksującą kąpiel lub prysznic w zaciszu własnego domu. Rzeczywiście ciepła woda rozluźnia mięśnie i łagodzi napięcia, także psychiczne. Możesz także spróbować aromaterapii z użyciem olejków eterycznych. Aby nadal cieszyć się dobroczynnym działaniem olejków eterycznych nawet podczas odpoczynku, odkryj właściwości sosny szwajcarskiej i sposób, w jaki wykorzystuje się ją do produkcji specjalnego ochraniacza na materac!


5. Zapewnij ulgę swoim nogom!

Skurcze i niekontrolowane ruchy nóg w nocy? Badanie opublikowane w Journal of Clinical Sleep Medicine potwierdza, że ​​u osób cierpiących na fibromialgię częściej występuje zespół niespokojnych nóg. Istnieje kilka możliwości zapobiegania lub przynajmniej łagodzenia objawów! Na przykład wybierz się na krótki spacer lub wykonaj umiarkowaną aktywność fizyczną późnym popołudniem. A będąc w łóżku, lekko unieś nogi, podkładając poduszkę pod kostki lub zmień pozycję i umieść poduszkę pomiędzy kolanami. Na koniec możesz zdecydować się na wygodną, ​​regulowaną podstawę łóżka, którą możesz regulować z nocy na noc, w zależności od potrzeb.


6. Ćwicz jogę lub Tai-Chi

Zarówno joga, jak i Tai-Chi to sporty, które łączą powolne ruchy fizyczne z medytacją i relaksem. Jeśli jednak nie masz czasu na uczęszczanie na zajęcia, nie wahaj się! Z pewnością możesz wypróbować kilka prostych ćwiczeń w domu.


7. Wybierz odpowiedni materac, który zapewni Ci dobry sen

Wybór odpowiedniego materaca jest sprawą niezwykle subiektywną i błędne byłoby twierdzenie, że konkretny model jest odpowiedni dla wszystkich osób cierpiących na fibromialgię.

Z pewnością jednak prawdą jest, że zbyt sztywny materac może powodować większe naciski na punkty nacisku i zwiększać sztywność mięśni i stawów, natomiast zbyt miękki materac może nie zapewniać odpowiedniego podparcia ramion, kręgosłupa i miednicy, wywołując w ten sposób bóle szyi, dolnej części pleców i mrowienie kończyn.

Dlatego tak istotne jest zwrócenie się do specjalistycznego sklepu, w którym można uzyskać fachową poradę i wypróbować różne materace dostępne na rynku. Jesteśmy pewni, że będziesz miał szansę znaleźć ten, który będzie dla Ciebie odpowiedni!

 

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page