top of page

Witamina D pomoże nam lepiej spać

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego wypoczynku.Ale jakie są jego zalety i jak wpływa na nasz sen?


Co to jest witamina D i jak nam pomaga?


Przede wszystkim badana pod kątem zdrowia mięśniowo-szkieletowego, witamina D jest bardziej poprawnie definiowana jako pre-hormon. Jej podstawową rolą jest kontrolowanie poziomu wapnia i fosforanów w naszym ciele, co z kolei utrzymuje zdrowe i silne kości, zęby i mięśnie.

Idealny poziom witaminy D powinien wynosić od 30 do 100 ng/ml. Nie zapominaj, że witamina D wspiera również układ odpornościowy przed chorobami lub infekcjami, takimi jak sezonowa grypa czy przeziębienia.


Ostatnie badania dotyczyły związku między witaminą D, a jakością snu. Odpowiednia ilość reguluje nasz rytm dobowy. Ale uważaj, nadmiar witaminy D powoduje odwrotny efekt, opóźniając produkcję melatoniny i prowadząc do nieprzespanych nocy!


Jakie są źródła witaminy D?


Ponieważ nasz organizm syntetyzuje ją głównie przez skórę, światło słoneczne jest bez wątpienia najsilniejszym źródłem witaminy D. Wystarczy pomyśleć, że prawie 90% witaminy D w naszym organizmie pochodzi z działania promieni słonecznych na skórę !


Niedobór witaminy D jest często powiązany z zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja i sezonowe zaburzenia afektywne zwane SAD lub „choroba jesienna”.

Aby zrekompensować brak ekspozycji na zewnątrz podczas długich zimowych miesięcy i utrzymać optymalny poziom witaminy D, spróbuj spędzać na zewnątrz co najmniej 15 minut dwa razy w tygodniu.


Źródła dietetyczne witaminy D


Chociaż, jak widzieliśmy, witamina D odgrywa fundamentalną rolę w naszym zdrowiu, około 50% światowej populacji ma niewielką ekspozycję na słońce z powodu długich godzin pracy w pomieszczeniach. Jeśli czujesz się przytłoczony, zmęczony, źle śpisz lub masz bóle mięśni lub kości, radzimy pilnować swojej diety .

Witaminę D można znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego bogatych w tłuszcze, ale także w niektórych warzywach i owocach . Oto najważniejsze:

  • Łosoś, makrela i sardynki

  • Jajka, zwłaszcza żółtka

  • mleko

  • Grzyby

  • Awokado

  • Tran

Pomóż swojemu zdrowiu!


To prawda, że ​​niektóre czynniki, takie jak niedobór witaminy D, mogą wpływać na jakość snu. Ale dobre nawyki dotyczące snu, w tym wybór odpowiedniego materaca i poduszki, bez wątpienia mogą przyczynić się do naszego dobrego samopoczucia psychofizycznego!

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page