top of page

Tai Chi: pozbądź się bezsenności i odzyskaj równowagę

Jedną z najpopularniejszych obecnie technik relaksacyjnych jest niewątpliwie Tai Chi.
Ta fascynująca dyscyplina została sprowadzona na Zachód z Chin, zapewnia ona ciału równowagę i dobre samopoczucie, których potrzebuje.


Czym jest Tai Chi?


Od chińskiej walki z wielkimi zasadami lub najwyższą akcją, Tai Chi Chuan jest bardzo starożytną sztuką walki w obronie. Jej korzenie sięgają trzeciego tysiąclecia pne.

Ale na Zachodzie ta dyscyplina szeroko rozpowszechniła się jako trening terapeutyczny i profilaktyczny. Sukces był tak duży, że w 1999 roku Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła wprowadzić Światowy Dzień Tai Chi, obchodzony w ostatnią sobotę kwietnia.


Jak ćwiczyć Tai Chi?


Tai Chi to powolne i płynne ruchy, to rodzaj cichego tańca, który mogą praktykować ludzie w każdym wieku, od najmłodszych do najstarszych. Połączenie specyficznych ruchów i technik oddechowych oraz medytacyjnych stymuluje Chi, naszą energię życiową. Według tradycyjnej medycyny wschodniej przepływa przez tzw. meridiany, czyli kanały, które pokrywają się z naszymi głównymi ośrodkami nerwowymi.


Jakie są zalety Tai Chi?


Praktyka Tai Chi ma wiele dobroczynnego wpływu na nasz organizm, co potwierdzają liczne badania medyczne i naukowe prowadzone na całym świecie, od Uniwersytetu w Hongkongu po Uniwersytet w Bostonie.Długość życia


Badanie promowane przez Uniwersytet Politechniczny w Hongkongu i opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology wykazało korzyści w zakresie ciśnienia krwi, oporu naczyniowego i ciśnienia tętna u osób powyżej 60. roku życia, które praktykują tę sztukę przez co najmniej półtorej godziny w tygodniu.


Obniża stres


Praktyka Tai Chi jest wysoce zalecana jako technika relaksacyjna. Każdy ruch powinien być połączony z regularnym oddechem, aby rozluźnić zmysły .


Obniża poziom cukru we krwi


Wykazało to badanie przeprowadzone na grupie koreańskich pacjentów z cukrzycą. Prowadzone przez 6 miesięcy badania potwierdziły regularny spadek poziomu cukru we krwi.


Utrzymuje stawy w dobrym stanie


Praktykowanie tej sztuki pozwala nam poprawić funkcjonalność naszych stawów. Ale nie tylko! Poprzez ćwiczenia oddechowe i rozciągające możemy również rozwijać swoje umiejętności utrzymania równowagi.


Poprawia zdrowie serca


Tai Chi jest bardzo korzystne dla serca. Jest to nie tylko delikatne ćwiczenie dla osób cierpiących na niewydolność serca, ale jest również odpowiednie dla tych, którzy chcą przezwyciężyć lenistwo za pomocą aktywności, która nie wymaga nadmiernego wysiłku fizycznego.


Zrelaksuj ciało i umysł i przygotuj się na słodkie sny


Naprzemienne powolne ruchy pomagają nam pozbyć się lęku i lepiej spać. Zostało to udowodnione w badaniu opublikowanym w specjalistycznym czasopiśmie medycznym Sleep.

Badanie zostało przeprowadzone na 112 osobach na Uniwersytecie Kalifornijskim, wykazując znaczną poprawę jakości i czasu trwania snu po 16 tygodniach praktyki Tai Chi.

75 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page