top of page

Jak sen zmienia się z wiekiem?

Wszyscy wiemy, że niemowlęta na ogół śpią dużo, ale z wiekiem, gdy wchodzimy w dorosłość, skraca się czas snu.

Znaczenie snu


Wszyscy potrzebujemy dobrego snu w nocy, aby czuć się zdrowo, przywrócić spokój ducha i wyciszyć ciało. Chociaż eksperci zalecają określoną liczbę godzin snu w zależności od wieku, żadna ogólna zasada nie dotyczy wszystkich.

Pomyśl tylko, że dla niektórych osób 8 godzin snu nie wystarcza, aby zwiększyć wydajność pracy, podczas gdy innym wystarczy 5 do 6 godzin, aby naładować się energicznie. Jednak poza cechami osobistymi, powszechnie prawdą jest, że im jesteś starszy, tym mniej potrzebujesz spać.


Jako dziecko dużo śpisz...


W pierwszych miesiącach dziecko może przespać nawet 3/4 dnia , ale wraz z wiekiem czas poświęcony na odpoczynek coraz bardziej się zmniejsza. Dzieci śpią 12 godzin dziennie do 4 roku życia. Jednak w okresie rozwojowym liczba ta spada do 10!.


Z wiekiem śpisz mniej!


Od 25 roku życia na ogół dostrzegamy, że nasz sen się zmienia. Później, około 35 lat, drastycznie się zmniejsza. Dzieje się tak, ponieważ produkcja hormonu wzrostu stymulowana przez sen nie jest już potrzebna. Ale to nie wszystko!

Po 50 roku życia „tracimy” około 27 minut snu co 10 lat. Jednak różne badania naukowe wykazały, że czas snu pozostaje prawie niezmieniony dla osób prowadzących aktywny i zdrowy tryb życia.


Jak obliczyć, ile snu potrzebujesz!


Łatwo zrozumieć, ile godzin odpoczynku potrzebuje nasz organizm.

  1. Przez 5 kolejnych dni ustaw jednocześnie poranny alarm.

  2. Każdego ranka notuj swoje zmęczenie w skali od 1 (mało) do 5 (dużo).

  3. Pod koniec 5 dni, jeśli twoja średnia jest wyższa niż 3, powinieneś iść spać pół godziny wcześniej niż zwykle.


Oprócz ilości, liczy się też jakość!


Oprócz cech osobistych, jakość snu, jaką otrzymujemy, determinuje sposób, w jaki wstajemy rano, jak spędzamy noc. Dlatego wybór odpowiedniego materaca , poduszki staje się kluczowy.


Czy Ty już wybrałeś swój sposób na idealny sen?17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page