top of page

Jak powitać zmianę pory roku i lepiej spać!

Nadeszła jesień, dni są coraz krótsze, a pogoda się zmienia. Wszystkie te przemiany mogą mieć wpływ na nasz nastrój i nawyki.
Często czujemy się bardziej zmęczeni, czasami niespokojni lub smutni. Nie mówimy tu o „smutku”, ale o „sezonowym zaburzeniu afektywnym”, rodzaju zespołu meteoropatycznego, który po raz pierwszy zidentyfikował dr E.Rosenthal w 1984 roku.

Jeśli borykasz się z problemami związanymi ze zmianami sezonowymi, koniecznie czytaj dalej! Jesień może stać się Twoją ulubioną porą roku!


„Sezonowe zaburzenie afektywne” – jakie są objawy?


Kiedy mówimy o sezonowym zaburzeniu afektywnym, jak wyjaśniono w „Podręczniku diagnostycznym i statystycznym zaburzeń psychicznych”, który umieszcza sezonowe zaburzenie afektywne wśród zaburzeń nastroju, mamy na myśli rodzaj depresji, która pojawia się w określonych porach roku, szczególnie w miesiącach zimowych od października do marca.


Wśród najczęstszych objawów są:

 1. Apatia.

 2. Negatywny nastrój.

 3. Spadek zainteresowania codziennymi zajęciami.

 4. Brak apetytu.

 5. Bezsenność.

 6. Brak energii.

 7. Trudności z koncentracją.

 8. Drażliwość.

Pokonaj „jesienny nastrój” dzięki tym 5 prostym wskazówkom!

 • Przyjmuj więcej witaminy D: stosuj suplement lub naturalnie zwiększ produkcję tej witaminy, wystawiając się na światło słoneczne.

 • Regularnie ćwicz.

 • Zintegruj swoją dietę z większą ilością białka i mniejszą ilością węglowodanów: jedz dużo warzyw i owoców, które są bogate w beta-karoten.

 • W miarę możliwości wystawiaj swoje ciało na działanie światła, nawet jeśli jest sztuczne; zmniejszenie ekspozycji na światło słoneczne w sezonie zimowym może zmienić nasz rytm dobowy, a tym samym cykl snu i czuwania!

 • Reguluj swoje nawyki, szczególnie wieczorem, kładź się spać i wstawaj o tej samej porze, pomagając w ten sposób swojemu organizmowi wejść w nową porę roku.

A wieczorem…


Śpij na materacach zaprojektowanych z myślą o Twoich potrzebach i cechach fizycznych. Spróbuj zastosować się do naszych 5 wskazówek, a będziesz w stanie poprawić swój sen. Pozytywnie wpłynie to również na Twoje ciało i nastrój. Nie zapominaj, że dobry sen jest przyczyną i skutkiem zdrowego stylu życia.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page